RTEÜ  EĞİTİM FAKÜLTESİ’DEN  RİZE’DEKİ ESNAFLARIMIZA YÖNELİK E-TİCARET PROJESİ

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi   ilimizdeki    küçük ve orta boy işletmeler için oldukça önemli bir proje hazırladı.  Yürütücülüğünü Öğr. Gör. Osman ALBAYRAK ‘ın yaptığı  projede Rize İli’ndeki küçük ve orta boy  işletmelerin   E- ticaretle tanışmaları ve dijital kimlik kazanmaları sağlanacak.

Proje koordinatörü Öğr. Gör. Osman ALBAYRAK yaptığı açıklamada , Eğitim Fakültesi programlarında Topluma Hizmet Uygulamaları diye bir ders olduğunu ve bu ders kapsamında her yıl fakülte olarak farklı sosyal içerikli projelere imza attıklarını ifade ederek , istedik ki bu yıl da yöremizin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacak bir proje hazırlayalım.  ALBAYRAK hazırladıkları projede  Rize merkez olmak üzere tüm ilçelerde ticaretle uğraşan işletme sahiplerine anketler uygulayarak  onların E-Ticarete yönelik algı ve  tutumlarını  ölçeceklerini, elde edilen  sonuçlara göre,  ihtiyaç duyan  işletmelere  dijital kimlik kazanmaları yönünde  eğitim verileceğini  ve E-ticarete adım atmalarını  sağlanacağını söyledi.

Hazırlanan projeye,  Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği  (RESOB)  ile   Rize TÜMSİAD ‘da destek veriyor. Proje ekibinin bu kuruluşlarla yaptığı  toplantılarda yürütülecek projenin ayrıntıları görüşüldü. RESOB Başkanı Muhammet Atılgan yaptığı konuşmada , İlimize Bağlı Üniversitemiz öğrencilerinin gerçekleştireceği projenin çok  önemli olduğunu ve ilimizdeki ticarete önemli katkılar sunacağını ifade etti.

Proje ekibi daha sonra Rize TÜMSİAD’la da bir araya gelerek  bir toplantı düzenledi.  Rize TÜMSİAD başkanı Yaşar DOĞAN toplantıda yaptığı konuşmada Eğitim fakültemizin  yürüteceği böyle anlamlı bir projenin kendisini oldukça mutlu ettiğini ve  ilimizin ticaret hacmine ve işletmelerin dünya ya açılmasına vesile olacağını ifade etti. Kendisinin de bir E-Ticaret sayfası olduğunu ve bu sayede Norveç gibi dünyanın pek çok ülkesine tasarladığı altınları sattığını söyledi.

Projeye www.rehber.com.tr de destek veriyor.  İşletmelerin e-ticarete açılan kapısı özelliğindeki  www.rehber.com.tr ceosu  Mehmet ÖZDEMİR ‘de yapılan toplantılara katılarak önemli bilgiler verdi.  Özdemir,  peşimizden Z kuşağı diye tanımlanan yeni bir neslin geldiğini, bu neslin  bizlere göre  daha çok internetle  iç içe olacağını , buna bağlı olarak ticaretten para kazanmak isteyen tüm işletmelerin E-Ticarette yer almalarının bir zaruriyet haline geleceğini söyledi.  Bizde istedik ki Rize  esnafı bu trendi kaçırmasın ve  E-ticarette yerini alsın. Rize’nin bir hemşehrisi  olarak bu projeyi önemsiyorum  ve  tam destek veriyoruz şeklinde konuştu.

Bu proje sayesinde e

- ticarete adım atmak isteyen işletmelere  www.rehber.com.tr bedava üyelik imkanı sunuyor. Böylece Rize ilimizdeki  firmalar internet dünyasına adım atıyor ve bir dükkan sahibi oluyor.

One Reply to “RTEÜ  EĞİTİM FAKÜLTESİ’DEN  RİZE’DEKİ ESNAFLARIMIZA YÖNELİK E-TİCARET PROJESİ”

Bir Cevap Yazın